Thunderbird 3.0 64bit

Po dlouhé době se nám Thunderbird chýlí do finále. Jelikož má spoustu novinek, které se mi moc líbí a Seamonkey 2 se ukrutně zrychlilo (obsahuje TB3), rozhodl jsem se že ho vyzkouším. Po nespokojenosti s 32bit verzí Firefoxe, jsem se rozhodl, že si zkompiluji 64bit Thunderbird.

Kompilace trvala sice velmi dlouho, ale stojí to za to. Velmi rychlí start. Maily se otevírají během zlomku sekundy a organizace v panelech je k nezaplacení. Bohužel všechna rozšíření nejsou s touto verzí kompatibilní, ale to se brzo změní. A tu chvilku to s tak rychlím pošťákem přežiju.

Aby jste si mohli vychutnat 64bit Thunderbird i vy, můžete si ho stáhnout a směle provozovat. Přidal jsem do balíčku i češtinu. Pokud se vám ale spustí anglicky tak nezoufejte. Stačí si v Edit → Preferences → Advanced → General → Config Editor … (až po odsouhlasení) změnit položku general.useragent.locale na cs-CZ a restartovat Thunderbird.

Při prvním spuštění bude chtít optimalizovat pro novou verzi (vřele doporučuji provést). A bude nějakou dobu indexovat maily. Jakmile ale skončí, máte k dispozici Thunderbird jak ho neznáte.

PS: Thunderbird se vám bude jmenovat Shredder. To je ale v pořádku a jde opravdu o Thunderbird. Jen z licenčních důvodů (hlavně to není oficiální vydání) se musí jmenovat jinak a dokonce musí mít i jinou ikonku.

EDIT: Odkaz změněn na verzi final (RC2)

Je dobré mít jasno

Mám rád stručné, jasné a výstižné věty. Nějaké okecávání je jen na obtíž. Stejný názor zastává i francouzská Mandriva. Je si natolik jistá svým novým produktem Mandriva Linux 2010, že nepotřebuje nějaké vychvalování. Píše to i na svém webu. Lépe to snad ani napsat nemohli.

Mandriva homepage

Jak jsem se stal kačerem

V půli prázdnin jsem si pořídil GPS a stal se tak kačerem (geocacherem). Při koupi přístroje jsem chtěl něco, co mi vydrží v terénu a nebudu ji muset opatrovat. Snad jediná firma, které prodává outdoorové GPS je Garmin. Prošel jsem celou jejich produktovou řadu a Oregon byl jasná volba.

Vodotěsná, nárazuvzdorná, s kompasem a s dotykovým displayem. Sice s firmwarem je to trošku boj (často zlobí kompas) ale verze 3.20 se zdá být vše v rámci mezí. Testoval jsem již i verzi 3.22. Ta se od předešlé verze moc neliší, ale přidává možnost vkládat vlastní mapy. Není tak problém si v ruce nakreslit mapu pro nějakou hru a chodit podle ní. Zdá se vám to na nic? A co možnost vložit fotografický snímek jako jsou na mapy.cz?

Za tu dobu lovení jsem najezdil na kole přes 1200 km a odlovil 102 kešek. Která byla nejlepší? Těžko říct. Postupně jsem se zlepšoval ve hledání a vyhledával těžší a těžší. Nejlépe zpracovaný byl „Zaniklý rudník“, nejlépe schovaná schránka s názvem „Žilkův dub“, nejlepší příběh měl „Hobitín“. Nejvíc mě ale bavila noční keška „Broučci“.

Na kole se už moc jezdit nedá a tak poslední dobou inklinujeme k městským keškám, ale na jaře zase hurá do sedla. V zimě si ale ještě musím užít „Ostrov pokladů“ a pak může přijít jaro :)

Přesun

Po nekonečném čekání na PHP5 a neustálých problémech s FTP a jinými, jsem se rozhodl přejít na placený hosting. Jelikož jsme ve firmě vystřídali již několik hostingových firem, nebylo těžké si vybrat. 5GB místa, možnost spravovat více domén najednou (2. řádu, 3. řád neomezeně), PHP/MySQL 5, cron, neomezený přenos dat a hlavně bezproblémová komunikace s techniky kdy nic není problém.

K této příležitosti jsem opravil dětské chyby systému, které se mi nechtěli opravovat. Předělal URL na human readable. Dokončil statistiky, které čekali pro plnou funkčnost na PHP5. Odstranil obezličky, které se v pětkové verzi péhápéčka dají řešit velmi elegantně. A opravil část špatně formátovaných části stránek.

Po všech těch úpravách jsou stránky HTML5, CSS a Feed validní.

Čím dál tím stejně

Je to už nějaký ten pátek co jsou Windows Vista na větě a po 2. service packu. Člověk by si řekl, že to už musí být odladěný systém. Opak je ale pravdou. Nyní nastalo období, kdy vyšla další dávka aktualizací a ve Vistách přestává fungovat síť. Zase!

Co pomůže? U každého stroje něco jiného. Poslední zkušenost byla taková, že notebook pingl na DNS jednou z 5 pingů. Co je to platné, když s tímto nejde internet. Zabralo až format C:, instalaci systému, service packů, stažení ovladačů přímo u výrobce čipu síťové karty (ne u výrobce notebooku). A to ještě nestačí. Občas je potřeba odpojit a znovu připojit síťový kabel. Nejhorší je, že se s tím člověk několik hodin hraje než zjistí co u tohoto stroje (HW konfigurace) zabere a pak přijde další aktualizace a problém je zpět.

Od doby co vyšli Visty neustále slyším, že to s XP bylo ze začátku to samé. Všichni to slyší od takzvaných profesionálů a předávají dál. Moje zkušenost je ale opačná. XP jsem používal hned jak vyšly a jediný problém byl s neexistencí ovladačů HW. Jinak vše bylo „just work“ a o pádu ani stopa. A Vista? Od samého začátku jeden průser za druhým. A je to čím dál tím stejné.

Microsoft by měl stáhnout ocas, přiznat chybu a umožnit bezplatný přechod na W7. Snad to s nimi bude již lepší.

edit: Zdá se, že ani toto nepomohlo. Nakonec si zákazník koupil AP-čko a připojuje se bezdrátově. To kupodivu funguje. Kdo by řekl, že Atheros pojede a Realtek ne.

Mandriva, tak trochu jiný Linux

Již pár let používám výhradně Mandriva Linux a dost jsem si zvykl na její konfigurační nástroje všeho druhu. Pokud ji používáte jako pracovní stanici, tak klidně můžete zapomenout na nastavování pomocí editace konfiguračních souborů. Je to značně pohodlné a nemusíte se nic učit o systému. Používám ji i jako server. Veškerou konfiguraci provedu již při instalaci pomocí podobných nástrojů, jako je tomu na desktopu a pokud nastane nějaká změna konfigurace, stačí přes SSH spustit nástroj drakconf a spustí se nástroj, který se ovládá velmi podobně jako v grafickém prostředí.

Problém však nastane, pokud potřebujete nakonfigurovat něco specializovaného. Něco na co nejsou tyto nástroje připraveny. Ony nástroje totiž ukládají nastavení uplně do jiných souborů, než je tomu u jiných distribucích a ty standardní při startu systému automaticky přepisují. V mém případě vyvstala potřeba zprovoznit na jednom stroji síťový bridge. Nejdříve jsem ho zkoušel postavit pomocí shorewallu, ale bylo to příliš složité a nedokázal jsem ho zprovoznit dle mích představ. Pak jsem objevil způsob, jak velmi jednoduše postavit bridge pomocí nástroje brctl. Pro jeho zprovoznění bylo nutné zakompilovat modul do jádra. To se mi ale nechtělo a tak jsem sáhl po mém oblíbeném urpmf a nalezl bridge-utils, který brctl obsahuje. Stačilo tedy jen urpmi bridge-utils a měl jsem vyhráno.

Pak jen stačilo napsat 4 příkazy a bylo hotovo. brctl addbr bridge1 brctl addif bridge1 eth0 brctl addif bridge1 eth1 ifconfig bridge1 up

Aby to celé splňovalo moje požadavky, musel jsem to celé rozšířit o několik dalších příkazů ifconfig eth0 0.0.0.0 up ifconfig eth1 0.0.0.0 up brctl addbr bridge0 brctl addif bridge0 eth0 brctl addif bridge0 eth1 ifconfig bridge0 [IP adresa bridge] netmask [maska] ifconfig bridge0 up route add default gw [brána]

Problém ale nastal, jak nastavit DNS servery. Pokud je nastavím pomocí drakconf, při restartu se nic nenastaví, jelikož v době kdy se systém snaží přiřazovat IP adresy, bridge ještě neexistuje. První tedy bylo, že jsem sáhl do souboru /etc/resolv.conf. Tam jsem ale nalezl větu: DO NOT EDIT THIS FILE BY HAND -- YOUR CHANGES WILL BE OVERWRITTEN

Začal jsem tedy pátrat a narazil na /var/run/resolvconf/interface/, kde jsou DNS záznamy pro jednotlivé interface. Jak jsem ale pochopil, funguje to pouze v kombinaci s drakconf. Pak jsem ale narazil na /etc/resolvconf/resolv.conf.d/base. Napsal jsem tedy do něj: nameserver [IP adresa DNS1] nameserver [IP adresa DNS2] nameserver [IP adresa DNS3]

Po restartu se vše zapsalo do souboru /etc/resolv.conf a již se vše překládalo. Jak si po bližším zkoumání můžete všimnout , tak Mandriva dělá jen to, že vezme obsah souboru /etc/resolvconf/resolv.conf.d/base a vloží ho do /etc/resolv.conf. Takže pokud si napíšete do base „ahoj jak je“, objeví se to také v resolv.conf.

Firefox 3.5

Dnes vyjde Mozilla Firefox 3.5, který se již nyní dá stáhnout na FTP serverech Mozilly. Ne jen že se stal nejrychlejším Firefoxem všech dob, ale také překonal všechny nejpopulárnější prohlížeče s minimální spotřebou paměti.

Co se mě osobně ale nejvíce líbí je, že podporuje tag <video>. Nyní stačí do kódu přidat <video controls> <source src="overview.ogv" type="video/ogg"/> </video>

a můžete se podívat například na video s novinkami ve Firefoxu 3.5, jako je to u mého příkladu.

Nevidíte řádné video? Přejděte na Firefox 3.5!

Číst chybové hlášení se vyplatí aneb, když se Firefox chová divně

Znáte to, přijdete domů z práce a řeknete si: „Dám si relax“. Pustím si film na najednou mi systém hlásí na disku máte volných pouze 5MB. Na mém 300GB oddíle? Jal jsem se smazat všechny zbytečná data. Na rychlo jsem proletěl staré zálohy, zálohy záloh, staré projekty, TEMP, … (ano mám na disku celkem nepořádek). Nasyslil jsem tak 39GB.

Co se ale nestalo. Firefoxu mi začala vyhazovat hlášku, kterou jsem ještě nikdy neviděl.
chybove hlaseni Firefoxe

Po klepnutí na tlačítko Detaily, jsem viděl následující Nelze kontaktovat server nastavení; příčinou může být nutnost povolení sítě TCP/IP pro ORBit, nebo existují staré zámky NFS po pádu systému. Více informací viz http://www.gnome.org/projects/gconf/. (Podrobnosti - 1: Chyba při pingu serveru: IDL:omg.org/CORBA/COMM_FAILURE:1.0) Nelze kontaktovat server nastavení; příčinou může být nutnost povolení sítě TCP/IP pro ORBit, nebo existují staré zámky NFS po pádu systému. Více informací viz http://www.gnome.org/projects/gconf/. (Podrobnosti - 1: Chyba při pingu serveru: IDL:omg.org/CORBA/COMM_FAILURE:1.0) Nelze kontaktovat server nastavení; příčinou může být nutnost povolení sítě TCP/IP pro ORBit, nebo existují staré zámky NFS po pádu systému. Více informací viz http://www.gnome.org/projects/gconf/. (Podrobnosti - 1: Chyba při pingu serveru: IDL:omg.org/CORBA/COMM_FAILURE:1.0) Nelze kontaktovat server nastavení; příčinou může být nutnost povolení sítě TCP/IP pro ORBit, nebo existují staré zámky NFS po pádu systému. Více informací viz http://www.gnome.org/projects/gconf/. (Podrobnosti - 1: Chyba při pingu serveru: IDL:omg.org/CORBA/COMM_FAILURE:1.0) Nelze kontaktovat server nastavení; příčinou může být nutnost povolení sítě TCP/IP pro ORBit, nebo existují staré zámky NFS po pádu systému. Více informací viz http://www.gnome.org/projects/gconf/. (Podrobnosti - 1: Chyba při pingu serveru: IDL:omg.org/CORBA/COMM_FAILURE:1.0) A pak mě to trklo. Co že sem to dělal? Co by mu tak mohlo chybět? Pochopil jsem záhy a pustil se do restartu systému. A hle diagnóza byla správná a problém se vyřešil.

Pokud se s tímto setkáte tak vězte, že se Firefox ohlíží po TEMPu a jeho datech, které mu někdo smazal :)

Všechny ty (32bit) internety bych zrušil

Ne nechci zde psát o tom, že nepodporuje více jako 4GB RAM. Ještě do nedávna jsem měl 1G a byl jsem v pohodě. Upgradoval jsem jen proto (na 2GB), že mi PC při počítání videa swapoval. Jak to tak vidím, tak se nad 4GB ještě hodně dlouho nedostanu.

Nastal čas, kdy je potřeba zastaralé a již nepostačující technologie vyměnit za nové a to přináší studování spousty nekvalitně napsaných manuálů (dělá ještě někdo kvalitní dokumentaci?) a testování. I přes to všechno jsem se nějak prokousal. Na 4 dny jsem se ale zadrhl nad celkem jednoduchou službou obstarávající logování. Konfigurace velmi jednoduchá o jednom řádku. A právě tato služba mi neustále padala a již jsem si myslel, že je to se mnou fakt zlé, když nedokážu nakonfigurovat ani něco tak jednoduchého. Obzvlášť, když to snad všem co nepoužívají Mandrivu funguje. Již jsem se smiřoval s tím, že nasadím druhý server na CentOS, nebo Debianu. Vzpomněl jsem si ale na dobu (za 5 min 12 … již jsem chtěl vypalovat DVD CentOS), kdy jsem přešel z i586 na x86_64. Vše najednou nebylo just work.

Na testovací stroj putoval 32bit systém. A ejhle. Vše funguje jak má! Vše jsem nahlásil do bugzilly a jal se instalovat na ten samý stroj 64bit OS. Nainstaloval jsem tentokrát 32bit službu a vše opět funguje. V tu dobu to již v bugzille začalo žít a já si říkal, že jsem to tam psal. Protože teď studuji, jak co nejlépe reprodukovat Software Crach.

Že z toho všeho plyne, že je 32bit dobrý a že nechápete proč ho zatracuji? Odpověď je jednoduchá. 32bit procesor (nový) již nekoupíte. Nemá tedy budoucnost. Proto by se měli vývojáři raději soustředit na 64bit, aby to bylo „just work“ jako v 32bitu. Prozatím se setkávám jen s portací na 64bit a pak to tak vypadá. No nenaštvalo by vás, když něco kompilujete na 64bit stroji, že to vyžaduje některé 32bit knihovny a ne jiné? Mě ano. „Polovina“ bitů je sice super, ale už to prosím někdo přesuňte na vedlejší kolej!

Warning: foreach() argument must be of type array|object, bool given in /data/web/virtuals/9975/virtual/www/data/fcs.php on line 370

Mandriva 2009 spring

Po značné masáži v médiích s informací, že vyšla nová Mandriva v první betě jsem se rozhodl, že ji vyzkouším. Normálně to nedělám ale changelog mne přesvědčil. Nezaujalo mne KDE 4.2, GNOME 2.25.90, ani OpenOffice.org 3.0.1. Vše se dá dostat i do aktuální verze. Dokonce ani nový kernel mne nikterak nezaujal (vše mi funguje). Hnací motor k testování bylo přidání fce speedboot. Byl jsem zvědavý jak až se to projeví. Nic moc jsem neočekával a pár vteřin navíc mě nemůže nijak uchvátit.

Nainstaloval jsem MDV do Virtualboxu (nejsem šílenec, abych to instaloval na produkční PC) a poprvé spustil a vypnul. Vytvořil jsem samozřejmě snímek (snapshot) aby „měření“ bylo pokud možno na sobě nezávislé. Následovalo klasické spuštění. Trvalo 32 sekund, což je oproti aktuální stabilní verzi 2009.0 zlepšení o 9 sekund. Hezké, stále se to vše zlepšuje. Když jsem ale vyzkoušel speedboot, nevěřil jsem vlastním očím. Zlepšení bylo o 56%, tedy celé to trvalo 14 sekund.

Ano, celé je to založeno na tom, že se načte jen to, co je potřeba pro spuštění grafického rozhraní a zbytek se zavádí až posléze. Nejdříve jsem byl skepticky. Podobné „zrychlení“ dělá Microsoft již léta a vůbec se mi nelíbí, když musím čekat až se PC vyhrká když už vidím ikonky na ploše. V Mandrivě je tomu jinak. Než jsem stihl napsat přihlašovací jméno a heslo (na testovacím systému jsou opravdu velmi krátké), vše bylo již načteno (dle CPU).

Ač jsem to nečekal a byl jsem smířen s tím, že nové KDE se ovládá prostě jinak, než jsem zvyklí z KDE 3.5, byl jsem opět příjemně překvapen. Vše se jeví, že se ovládá jako dřív (v 3.5). Doufám, že se vše podaří a bude vše „just work“. Jako to bylo v 32 bit Mandrivě.

Už se těším jako malý kluk.