Vydán překlad Spicebirdu 0.7

Po pár dnech testování a opravování chyb překladu, či překlepů, byla dokončena finální verze jazykového balíčku pro Spicebird 0.7. Pokud se objeví nějaké další chyby, což doufám že tam nejsou, tak se jejich opravy objeví až v následující verzi 0.8, na které se již pracuje.

Lokalizační balíček můžete stahovat odtud, nebo přímo ze serveru CZilla.cz. Finální verzi Spicebirdu 0.7 (EN) je potřeba tímto balíčkem počeštit. Postup je stejný jako například u Firefoxu. V Tools → Add-ons klepnete na tlačítko Install a vyberete stažený lokalizační balíček. Po nainstalování bude chtít Spicebird restartovat. To můžeme přeskočit, protože je potřeba nastavit ještě jednu věc. Vybereme Edit → Prefences → Advenced. Tam je tlačítko Config Editor. Odsouhlasíme, že budeme opatrní a do pole Filter napíšeme general.useragent.locale a změníme hodnotu z en-US na cs-CZ. Nyní vypneme Spicebird a při příštím spuštění na nás mluví již česky.

Při opravách se objevila jedna komická chyba, která se do Spicebirdu dostala z jiného rozšíření, které Spicebird obsahuje. Děkuji JasnePace za jeho nahlášení.

Dokončen překlad Spicebirdu 0.7

Dnes byl dokončen překlad Spicebirdu 0.7. Přeloženo bylo více jak 12 500 řetězců. Bohužel jsme to nestihli ještě před vydáním verze 0.7, protože Synovel zveřejnil pár dní před vydání stovky (více jak 600) nových řetězců a to byl nezvládnutelný úkol. Po zítřejší půlnoci by se měl sestavit již kompletní překlad.

Tak testujte a chyby hlaste do Bugzilly.

Tři v jednom aneb malý zázrak

Ač je to k nevíře, dnes jsem narazil na skladbu, která musí zaujmout snad každého „starého Depešáka“ (Depeche Mode), diskofilní „hip-hopery“ i fandy „černé muziku“ (rozuměj rapující černoch a kolem se kroutí hromada polonahých slečen). Nikdy jsem si nemyslel že je to možné, ale Hilary Duff mě přesvědčila, že je všechno možné. Viz. Video níže

BTW: taky vám při poslechu připadá, že vám neustále někdo posílá zprávy Pidginem?

SpiceBird 0.7 beta 1 klepe na dveře

Ve vývojové verzi Spicebirdu byly spuštěny automatické aktualizace, jako je zvykem u Firefoxu, nebo Thunderbirdu. Testeři již nemusí každý den stahovat nové sestavení, čímž se jim značně usnadní práce. Další novinkou je import e-mailů z Apple Mail, kterou zdědil z Thunderbirdu 3.

Aktuální verze Spicebird 0.7 pre je postavena na Thunderbirdu 3 alfa 2. Z toho plyne, že je prozatím určen pro testery a vývojáře. I když Tomáš ho používá aktivně a nenarazil na problém, přesto se nedá považovat za produkční verzi.

Dle blogu vývojářů by měla první beta verze vyjít 20. listopadu, což je za pár dní. Pokud jste SB 0.4 zkoušely, nebo ho dokonce používáte, tak vězte, že 0.7 je mnohem lepší, stabilnější a je česky.

Když sci-fi již není sci-fi

Tak jsem se zase po dlouhé době podíval na film Paycheck, kde se hlavní hrdina (Ben Affleck) živí jako reverzní inženýr. Aby co nejlépe zametli stopy, vymazali Michaelovi (Affleck) paměť. Říkal jsem si, další film stylu Matrix. Super film na odpočinek. Na druhý den si zapnu ráno počítač a najednou na mě vyskočí zpráva s titulkem „Vědci dokáží vymazat myším paměť, aniž by poškodili mozek“. To snad ne? Je ten film stále sci-fi? Nebo realita? Za chvíli opravdu budeme nosit čipy pod kůží? To doufám že ne ...

Vývoj výkonu JavaScriptového interpretru ve Firefoxu od verze 0.8 až po 3.1b2pre

Včera jsem si po delší době pustil Firefox 3.1 (noční sestavení vývojové verze) a testoval. Napadlo mě také zkusit SunSpider (JavaScriptový benchmark) abych se podíval, jak se zase v MoCo vytáhli. Nemohl jsem uvěřit svým očím. Opět šel výkon dost nahoru. Není to sice takový skok jako tomu bylo z verze 2.0 na verzi 3.0 a v následujícím grafu tu zanikne, jelikož je tam velký rozsah časů, ale přesto je to znát. Po tom co jsem viděl mě zajímalo, jak se s testem vypořádají staré verze Firefoxu jako je 0.8. Testoval jsem dostupné verze x.0 plus jejich poslední dostupné verze. Nejhůře dopadla poslední verze řady 1.5. Vždy jsem prohlížeč spustil v novém profilu a bez rozšíření. Graf rychlosti JavaScriptu v SunSpider testu


Při spouštění starých verzí jako je 0.8 a 0.9 jsem narazil na vzhled který jsem před tím neznal. Zažínal jsem s verzí 1.0.2 (?) (nepočítám Netscape Navigator pro testování) a tento vzhled mi byl „utajen“.

0.80.91.0 a 1.52.03.0
Firefox 0.8Firefox 0.9Firefox 1.0 a 1.5 Firefox 2.0Firefox 3.0

Spicebird 0.7 - čeština, aplety, ...

S Tomášem Brabencem překládáme Spicebird (dále jen SB), který je postaven na Thunderbirdu. Obsahuje však v základu kalendář, IM klienta a spoustu dalších funkcí. Co všechno umí se můžete dočíst na root.cz. Tomáš začal tlačit na Synovel, firmu, které ho vyvíjí, aby začali sestavovat i Windows verze a světe div se, na FTP se pravidelně sestavují. Jsou to sice jen noční sestavení alfa verze 0.7, ale i tak je značně stabilní. SB ve verzi 0.4 v češtině není a ani nebude. Prozatím se sestavují české verze pouze pro Linux, ale pro Windows si můžete nainstalovat lokalizační balíček ze stránek Spicebirdu, nebo tu nejaktuálnější z těchto stránek.

Nedávno jsem testoval jednu zajímavou vlastnost. SB umí na úvodní straně zobrazovat moduly z iGoogle. Instalace modulu je jednoduchá. V SB stačí přidat aplet „Google Aplet“ a z prohlížeče přetáhnou obrázek apletu ze seznamu apletů na iGooglu. Jak to pak může vypadat můžete vidět zde:

Dočkáme se 64bit Firefoxu?

Ve vývojové 64bit-ové verzi Mozilla Firefox 3.1 začala fungovat funkce auto update. Že by konečně MoCo začala distribuovat 64bit Firefox? Ve vývojové verzi 3.0 byly 64bit verze, ale tato aktualizace nefungovala. Vydáním finální verze 3.0 z FTP stromu tyto verze zmizeli a zůstali pouze ty 32bit. Jsem zvědaví, jestli MoCo konečně začne oficiálně podporovat 64bit, nebo je zatím nechá u ledu.

Firefox 3.0 a 64bit

Pokud nepoužíváte distribuční Firefox a vlastníte 64bit-ový Operační systém, tak jste si jistě všimli, že vám některé funkce ve Firefoxu nefungují, nebo že nevypadá jako by mohl vypadat.

Místo bar grafu máte nějaký nepřehledný proužek:
Bargraf FF 32bit

Formuláře jsou nějaké divné:
Formulář FF 32bit

A ani s menu to není nikterak lepší:
Menu FF 32bit

Prostě a jednoduše, celý Firefox vypadá divně:
FF 32bit

Firefox se nedokáže propojit s grafickým prostředím, a tak v něm nefungují i některé funkce. Chcete tisknout? No prosím, ale ne z Firefoxu:
Tisk FF 32bit

Zdá se, že se vše zlepší. Již brzo vyjde finální verze 3. řady Firefoxu a ta je již distribuovaná i v 64bit-ové verzi. V ní již vše zmíněné funguje správně

Bar graf
Bargraf FF 64bit
Formuláře
Formuláře FF 64bit
Menu
Menu FF 64bit

a dokonce samotný Firefox je již vzhlednější.
FF 64bit

U 64bit-tové verze může ale nastat problém s některými zásuvnými moduly. Nejproblémovější je asi FlashPlayer a Adobe Reader. Adobe 64bit-ovou verzi nevydává a proto je potřeba použít NSPluginWrapper. Ten emuluje chod FlashPlayeru jako by byl 64bit. Postup je jednoduchý:

Vypneme Firefox. Stáhneme 32bit FlashPlayer (tar.gz) a rozbalíme.
soubor libflashplayer.so nakopírujeme například do /usr/lib/mozilla/plugins/ a spustíme příkaz:
nspluginwrapper -i /usr/lib/mozilla/plugins/libflashplayer.so
Tím jsme nainstalovali FlashPlayer do NSPluginWrapperu. Přejdeme do adresáře s birkama 64bit-ového Firefoxe (pokud používáte i 32bit-ový FF, je důležité odkaz vytvořit právě zde, jinak vám v něm flash nepojede) do adresáře plugins a vytvoříme zde symbolický odkaz:
ln -s /usr/lib64/mozilla/plugins/npwrapper.libflashplayer.so libflashplayer64.so
A máme hotovo. Firefox nám již přehrává flash. Stejný postup provedeme i s Adobe Reader-em a máme vyhráno.

S jinými moduly jsem problém neměl. Správce doplňků pak vypadá následovně:
Spravce doplnku FF 64bit

Teorie pekla

Dnes mi přišel e-mail "Teorie Pekla". I když moc nemusím přeposílání podobných blbinek, tak tento byl unikátní a nemohl jsem jinak, než ho sem vložit a podělit se o něj.

Toto je skutečná odpověď v testu střední úrovně z chemie na univerzitě ve Washingtonu. Odpověď jednoho studenta byla tak "hluboká", že se profesor rozhodl podělit se o ni s kolegy na internetu.

Bonusová otázka:
Je peklo exotermické (uvolňuje teplo) nebo endotermické(absorbuje teplo)?
Většina studentů napsala své domněnky na základě Boylova zákona (plyn se ochlazuje, když se roztahuje, a zahřívá se, když je stlačován) nebo nějakou variantu. Jeden student ale napsal toto:

Nejprve musíme vědět, jak se hmota pekla mění v čase. Potřebujeme tedy vědět poměr, ve kterém duše přicházejí do pekla, a poměr, ve kterém z něj odcházejí. Myslím, že můžeme předpokládat, že duše která se dostane do pekla, již nevyjde. Tudíž neodchází žádná duše. Pro představu, kolik duší přichází do pekla, se podívejme na jednotlivá náboženství v dnešním světě. Věšina z nich tvrdí, že kdo není příslušníkem dané církve, přijde do pekla. Od okamžiku, kdy existuje více než jedno náboženství a lidé nepatří do více než jedné církve můžeme předpokládat, že všechny duše přijdou do pekla. Na základě poměru mezi natalitou a mortalitou můžeme očekávat, že počet duší v pekle exponenciálně roste. Nyní se podívejme na poměr změny objemu pekla, protože podle Boyleova zákona pro udržení stejného tlaku a teploty musí objem růst úměrně k počtu přijatých duší. To nám dává dvě možnosti:

  1. Jestliže se objem pekla zvětšuje pomaleji než v poměru, v jakém přicházejí duše do pekla, teplota a tlak pekla porostou, až peklo vybuchne.
  2. Jestliže peklo roste rychleji než v poměru k přicházejícím duším, teplota a tlak budou klesat, až peklo zmrzne. Která z možností je správná?
Jestliže přijmeme postulát, který nastolila Tereza v prvním ročníku, čili "Dříve bude v pekle zima, než se s tebou vyspím" a se zřetelem k tomu, že se se mnou vyspala včera, musí být správná varianta číslo 2, peklo je tedy nepochybně exotermické a již zmrzlo. Závěr této teorie je, že pokud peklo zmrzlo, nepřijímá další duše, zaniklo a zůstalo pouze nebe, což je důkaz boží existence, který vysvětluje, proč Tereza včera v noci křičela "Ach můj Bože". Tento student jako jediný dostal 10 bodů.