Při stavbě jednoho jednoduššího ale důležitého serveru jsme se rozhodli, že postavíme stroj, který bude úsporný i když malinko dražší. Z počátku na něm jel malý vnitropodnikový systém a vše fungovalo jak má. Pak se systém ale rozrostl a přišel požadavek silného logování provozu všech routerů a jim podobných. Toto si vyžádalo neznatelně zvýšený diskový provoz. V průměru 500MB za den. Z bezpečnostních důvodů jsme přikoupili druhý disk a připojili ho do RAID1 (zrcadlení).
Co se ale stalo. Zvedla se zátěž procesoru. Pevný disk nestíhal posílat data dostatečně rychle. A celý systém se tím stal značně pomalý a komplikovalo to provoz celé firmy. Již jsme zvažovali koupi nového serveru. Celé se mi to ale nezdálo. 500MB za den není moc na to aby to daný stroj nezvládal. Začal jsem podrobně studovat datasheet-y a za nedlouho jsem věděl kde je zakopaný pes.
RAID jel na dvou discích od Western Digital z řady GP (green power). Jsou to excelentní disky s velmi malou spotřebou a člověk by řekl, že i když mají jen o 3MB/s nižší rychlost zápisu než jeho „černý“ bratříček, že to je v pohodě. Bohužel i přes propracovaný a inteligentní systém regulace otáček a posouvání hlaviček má horší latenci (kterou raději neuvádějí).
Koupili jsme tedy nové disky s větší spotřebou. Prvním byl WD Caviar Black a druhý Seagate Barracuda 7200.12. Oba sice mají dvojnásobnou spotřebu než „zelené“ disky od WD, ale zátěž celého stroje klesla na původní hodnotu. Díky těmto diskům jsme sice zvýšili spotřebu energie disků (o cca 16W), ale ušetřili jsme energii co by spotřeboval CPU a řadiče. Nehledě na to, že koupí nového stroje bychom navýšili spotřebu minimálně o 200W.
Z prvního grafu můžete vidět zatížení procesoru před a po WD GP. První a druhá špička je synchronizace disků v RAID poli. Další je již jen testování disků v rámci zahořování. Od půlky března je již normální provoz.
Druhý graf je mnohem důležitější. Můžeme zde vidět jak moc je server zaměstnán úkoly. Jedná se o průměrný počet čekajících procesů na zpracování. Minimum čekajících procesů bylo 2, ale celkem běžně bylo vidět i 30. To je v aplikacích závislých na výpočtech a komunikaci s databází dost velký problém. Aktuální stav je 0,02 až 0,16. Neboli server s přehledem stíhá vše co má.
Mandriva released new version and I build SSW for this one. With new version comes fix of name. It names like distros widgets (plasma-applet-serverstatuswidget) from now. You can download from this site.
S novou, letní verzí Mandrivy 2010 jsem také sestavil rpm odpovídající verze. Při této příležitosti jsem opravil název balíčků, aby korespondoval s tradičními názvy apletů.
Pozn.: anglická část tu není abych byl „světový“, ale protože tyto balíčky občas používají i jiní pro sestavování v jiných distribucích ;)
Download:plasma-applet-serverstauswidget-*-1.2-2mdv2010.1.*.rpm
Prasad na svém blogu napsal:
The Spicebird team is happy to announce that Spicebird 0.8 is ready for release and is going through the pre-release testing and fixing cycle. If everything goes as planned, this new version should be out before mid June. For the technically inclined, Spicebird 0.8 is based on Thunderbird 3. It brings good things like indexed message search and improves on a few. We also consider Spicebird 0.8 to be much more stable compared to the previous versions and are expecting the users to feel much more confident using it.Doufám, že se vývoj neustrne a vrátí se do zaběhlých kolejí jako tomu bylo při vydání 0.7. Celé to ticho vzniklo tím, že Synovelu odešel jeden server, kde byli mimo jiné i zdrojové kódy Spicebirdu. Vývojáři museli začít pracovat s lokálními zálohami a když už přišli o server s SVN, přešli rovnou na HG (mercurial), který používají i vývojáři Mozilly. Tím se to vše opět zpomalilo. Každopádně to vypadá, že v českých řetězcích se od předchozí plánované verze 0.8 nezměnilo, takže by měla vyjít i v češtině.
PS: český výcuc z anglického textu si můžete přečíst na Mozilla.cz
Dokážu skousnout, že masa národa nerozumějící hudbě s hudebním hluchem hlasuje v pořadu Superstar. Ještě dokážu mávnout rukou nad tím, že masa diváků komerční televize, která by nikdy na muzikál nešla hodnotí, kdo se hodí herecky i zpěvem do této branže. Ale to, že je moderátorka blbá jak tágo a dává ještě blbější otázky, to jsem už nerozdýchal. Co by jsme taky čekali od pořadu určeného pro masovou spotřebu. Ano, šel jsem kolem televize a byl tam „pořad“ : „Robin Hood - Cesta ke slávě“.
Již delší dobu jsem si chtěl napsat gadget, kterým bych monitoroval stav všech serverů a routerů. Nedávno jsem však narazil na Server Status Widget. Umí takřka vše co potřebuji (nic co si sám nenapíšu není 100% :) ) a je OpenSource pod GPL.
Vypadat může asi nějak takto. Ikony jsou nastavitelné. Já jich tam mám tolik, že se mi nevejdou na monitor, tak jsem musel použít druhý vedle.
Bohužel není ubalen pro moji distribuci (pouze prastará verze) a tak jsem si ho zkompiloval. Funguje excelentně. Nedalo mi to a ubalil jsem rpm pro Mandriva Linux v 64bit verzi a samozřejmě jej nabídl tvůrci
Brzo bude pravděpodobně umístěn i na serveru kde-look.org. Můžete si ho ale stáhnou již teď.
Jak je zvykem, máte možnost instalovat balíček s programem + debug balíček, který slouží pro sbírání informací o případném pádu aplikace, které se můžou dále poslat tvůrci.
Stahujete:
Sotva vyšel Thunderbird 3.0.4, který si můžete stáhnout také v 64bit verzi, mají vývojáři již jasno, jakou cestou se budou ubírat. Synovel, tvůrce oblíbené aplikace Spicebird předal Mozilla Messaging jeho kód. Není to akce hurá jak by se mohlo zdát. Synovel již delší dobu nevydává žádné nové verze, kód byl zmrazen a dlouhé měsíce se jednalo o podmínkách předání. Mozilla Messaging tak již dnes pracuje na integraci kódu Spicebirdu do budoucích verzí Thunderbirdu.
Nová verze bude označena jako Thunderbird 4.0. Můžete se tak těšit na integraci kalendáře, velmi oblíbenou úvodní kartu s Gadgety, nebo možnost chatovat s kamarády přes ICQ, nebo Jabber. Již nyní je dostupná první alfa verze. Proto neváhejte a testujte Thunderbird 4.0. Je dostupný pro Linux (32bit), MAC i Windows.
Krátce po tom, co vyjde finální verze Thunderbirdu 4.0, bude nabídnuta uživatelům aktualizace na Spicebird 0.8 a následně na nový Thunderbird. Plánovaný termín vydání je začátkem srpna.
Po neustálém odkládání kompilace české 64bitová verze Thunderbirdu jsem se rozhodl, že nadále budu kompilovat již jen anglické (EN) verze. Tím by již nemělo nastat, že přeskočím některou verzi. Anglickou verzi si pak samozřejmě můžete počeštit stáhnutím češtiny a přepnout standardním způsobem.
Stahovat můžete na stejném místě, jako verze předešlé.
Delší dobu do vypadá, že projekt Spicebird umřel. Žádné nové vývojové verze, žádná aktivita na blogu. Aktualizace nefungují. Před delší dobou jsme zjistily, že výrobce maká na backendu. Od té doby už uplynulo příliš mnoho času a ani se nám už nechtělo zjišťovat, jak to s ním je. Považovali jsme ho za mrtvolu. Ale dnes se na foru objevil příspěvek, od Sunil Monah:
Spicebird 0.7.1 is based one pre alpha code of Thunderbird 3.0. The current development code in mercurial repository is based on Thunderbird 3.0.
Podle toho se zdá, že ho vyvíjí pod pokličkou. Zkusíme ho znovu aktivovat a napíšu výsledek.
S novým Thunderbirdem je tu i nové sestavení. Již není potřeba nikde nic nastavovat aby mluvil česky. Občas se můžete setkat s nějakou anglickou hláškou (velmi sporadicky), ale to to příště vylepším. Tuto a všechny následující verze může stáhnout z adresáře tomu určenému. Příště již nové sestavení nebudu avizovat, tak pár dnů po vyjití nové verze (oficiální datum) hledejte v tomto adresáři.
Již delší dobu mám pocit, že mi přestává počítač stačit a přemýšlel jsem jestli koupit fungl nový, nebo investovat do RAM. Nový stojí spoustu (tak 30 tis. aby mi stačil) peněz a za to mi to nestálo, přidáním RAM by se to moc nespravilo a tak jsem zavrhl upgrade na dobu, kdy desky s SATA 6mbit/s a DDR3 paměti klesnou na přijatelnou míru. Tím se odsunul upgrade o rok, nebo dva.
Pak jsem si ale vzpomněl, že už nastala doba, kdy jsou ceny SSD disků na trochu rozumné cenové hladině. Začal jsem si tedy dělat průzkum, kolik který stojí, jakou má rychlost a samozřejmě jestli má smysl do něj investovat. Po krátké době jsem našel svého favorita. Stal se jím OCZ Vertex turbo. Dle testů kvalitativně i rychlostně přesahuje všechny dostupné disky. 240MB/s čtení a 145MB/s zápis nedosahoval žádný z konkurentů. OCZ má na poli ještě jednu sérii. Je jím Vertex. Vertex a Vertex turbo jsou rozdílní jen v tom, že turbo má rychlejší čtení a pomalejší zápis.
Koupil jsem tedy 30GB disk s tím, že ho použiji jako systémový a na HDD bude zbytek. První jsem se rozhodl vyzkoušet systém jen s SSD. Nastal tedy čas instalace. Ta se samozřejmě nezdařila a nic nefungovalo. Po delším zkoumáním co se děje, jsem zjistil, že vývojáři z Mandrivy zvolili výchozí instalaci pro SSD disky souborový systém ext4. Jak řekl jeden vývojář jádra, ext4 je vynikající filesystem, pokud vám nevadí, že občas ztratíte nějaký soubor. A měl pravdu. Zvolil jsem tedy ext3. Vše se rozjelo jak má. Rychlost startu systému byla omračující. Z 24s s HDD klesl čas na 12s (s SSD). Další milé překvapení byla obrovská rychlost startu programů a otevírání souborů. Takto rychlý OpenOffice jsem ještě neviděl :) . Jelikož 30GB je velmi málo, přistoupil jsem k připojení HDD a přiřadil mu domovský adresář. Start systému se tak zhoršil o 3s (tedy na 15s) a otevírání souborů na pevném disku se také trochu zpomalilo.
Celkový výsledek je však vynikající a těch 4tis. nelituju. Při hledání srovnávacích testů jsem narazil na velmi komické, ale pravdivé video firmy Samsung. A to má Samsung pomalejší disky než OCZ :)
edit: nakonec jsem musel SSD reklamovat. Přišel mi cca po měsíci nový a momentálně běžím na novém kusu s Ext4 a vše no problemo.