Již delší dobu testuji Firefox 3.0. Nyní, kdy vyšla betaverze nové Opery (9.50 Beta 2) jsem se rozhodl, že srovnám dodržování standardů těchto dvou testovacích verzí při renderování webových stránek. Firefox byl dlouho pozadu oproti Opeře, ale zdá se , že silně dýchá svému konkurentovi na krk. Oba prohlížeče projdou testem ACID2 na jedničku. Nedávno Ian Hickson dal na web takřka hotový test ACID3 . K dokončení mu chybí 16 testů, ale i tak jsem se ho rozhodl využít. Tento test je zaměřen na JavaScript a DOM. Jak dopadl Firefox 3.0 Beta 3 a Opera 9.50 Beta 2 ? Velmi podobně. Firefox vyhrál o jeden bod, což nic moc neznamená a tak bych je považoval za stejně kvalitní.
Takto vypadá test Firefoxu:
V Opeře:
A jak to má vypadat, když prohlížeč projde na 100% :
Zkoušel jsem i Internet Explorer 7, ale ten byl absolutní propadák. Takže to tu radši nebudu ani ukazovat.
Další test kterým byly podrobeny byl test CSS Selector test. Zde byly výsledky značně rozdílné. Firefox zvládl bezchybně 32 ze 43 (369 ze 578) a 7 bylo nepodporovaných vlastností testů, což je velmi obdivuhodný výkon na to, že se jedná o test CSS3. Opera však absolutně excelovala. Zvládla 43 ze 43 testů (578 ze 578). Opera byla také mnohem rychlejší v renderování stránky než Firefox. To bych ale do značné míry přisuzoval tomu, že Opera byla 64 bitová a Firefox pouze 32 bitový (Mám 64 bitový OS).
Opera je očividně pružnější v implementaci nových vlastností CSS než Mozilla. Otázkou však je, zda je to dobře. CSS3 IMHO ještě nemá oficiální specifikaci, takže se ještě může pozměnit.
Jsem zvědavý, jak to dopadne, až vyjde Firefox 3.0. Podle všeho to bude mnohem lepší. Včerejší build v JS testu prošel 67 testy a ten dnešní již 68. Navíc Mozilla pracuje na zvýšení výkonu a lepším uživatelském rozhraní. Co myslíte? Zvedne se masivně procento používání Firefoxu po vydání verze 3.0?
Svátky jsou pryč a já se vrátil zpět do práce. Zapnu PC a říkám si: „Dal jsem na blog pozadí domácího počítače a co tam ještě dát ten pracovní?“. Nastavil jsem si ho tak aby mě práce co nejvíce bavila a tak bylo samozřejmé, že jsem si zapnul nějaké ty efekty. Bohužel nemám čas a přiznám se že ani chuť dávat sem video co to všechno umí a tak přikládám jen fotky toho, co vypadá zajímavě i na obrázku.
No není to nádhera?
Ač jsem neměl v úmyslu psát jen o Microsoftu a už vůbec ne o Windows Vista, nemohl jsem si pomoct. Microsoft nyní nabízí downgrade na Windows XP. Zoufalý krok? Ano, ale bohužel prozatím jediný funkční.
Ještě v době kdy se Vista jmenovala Longhorn jsem tvrdil, že nebude použitelné dřív, než vyjde SP1. Tajně jsem doufal že tomu tak nebude, ale bohužel se to zatím plní.
Při psaní toho příspěvku jsem narazil na ještě jedno zajímavé video Mac OSX via Windows Vista.
Pořád od různých BFU slyším, jak je Windows Vista úchvatná, inovativní a kdo ví co ještě. No budiž, možná se někomu vzhledově líbí, ale co funkce? Většina věcí funguje jen jako, nebo vůbec. Nebo mi snad chcete říct, že systém v 21. století, ve kterém nefungují síťové věci a to především WIFI je použitelný? A že je inovativní se také nedá tvrdit. Stačí si jen shlédnout níže uvedené video a zjistíte, že Microsoft umí jen hezky kopírovat konkurenci. Nejsem proti, když si někdo vezme inspiraci u konkurence, ale toto je vyloženě kopírování.
Když už jsme si s Vistama nevěděli rady, volali jsme na technickou podporu. No co nám bylo řečeno mne dostalo do kolen. "Ano, víme o problému. V prvním kvartálu roku 2008 vyjde service pack 1 (SP1), který by to snad mohl opravit." Jasné, já vím, jaké je při vývoji někomu slíbit, že to tehdy a tehdy bude opravené, ale vydat nedodělaný systém na trh jen kvůli udělání si reklamy je příliš. Microsoft asi cítí tlak konkurence a proto musel vydat novou verzi ať to stojí co to stojí. Jiný rozumný důvod mne nenapadá.
Pokud stále netušíte, co mi koupit na vánoce, zde máte inspiraci. Přiznávám, nejsem vůbec náročný. Pokud se vám ale nezdá, nepohrdnu ani starším kouskem.
Jste si jisti, že jste si svoje Windows Vista nainstalovali správně? Tady máte dvou minutový návod, jak na to.
Všechny ostatní způsoby instalace mohou způsobit nastabilitu systému, či jeho částečnou nefunkčnost.