Warning: Undefined array key "salt" in /data/web/virtuals/9975/virtual/www/data/str/article.php on line 6

Smysluplný upgrade

Již delší dobu mám pocit, že mi přestává počítač stačit a přemýšlel jsem jestli koupit fungl nový, nebo investovat do RAM. Nový stojí spoustu (tak 30 tis. aby mi stačil) peněz a za to mi to nestálo, přidáním RAM by se to moc nespravilo a tak jsem zavrhl upgrade na dobu, kdy desky s SATA 6mbit/s a DDR3 paměti klesnou na přijatelnou míru. Tím se odsunul upgrade o rok, nebo dva.

Pak jsem si ale vzpomněl, že už nastala doba, kdy jsou ceny SSD disků na trochu rozumné cenové hladině. Začal jsem si tedy dělat průzkum, kolik který stojí, jakou má rychlost a samozřejmě jestli má smysl do něj investovat. Po krátké době jsem našel svého favorita. Stal se jím OCZ Vertex turbo. Dle testů kvalitativně i rychlostně přesahuje všechny dostupné disky. 240MB/s čtení a 145MB/s zápis nedosahoval žádný z konkurentů. OCZ má na poli ještě jednu sérii. Je jím Vertex. Vertex a Vertex turbo jsou rozdílní jen v tom, že turbo má rychlejší čtení a pomalejší zápis.

Koupil jsem tedy 30GB disk s tím, že ho použiji jako systémový a na HDD bude zbytek. První jsem se rozhodl vyzkoušet systém jen s SSD. Nastal tedy čas instalace. Ta se samozřejmě nezdařila a nic nefungovalo. Po delším zkoumáním co se děje, jsem zjistil, že vývojáři z Mandrivy zvolili výchozí instalaci pro SSD disky souborový systém ext4. Jak řekl jeden vývojář jádra, ext4 je vynikající filesystem, pokud vám nevadí, že občas ztratíte nějaký soubor. A měl pravdu. Zvolil jsem tedy ext3. Vše se rozjelo jak má. Rychlost startu systému byla omračující. Z 24s s HDD klesl čas na 12s (s SSD). Další milé překvapení byla obrovská rychlost startu programů a otevírání souborů. Takto rychlý OpenOffice jsem ještě neviděl :) . Jelikož 30GB je velmi málo, přistoupil jsem k připojení HDD a přiřadil mu domovský adresář. Start systému se tak zhoršil o 3s (tedy na 15s) a otevírání souborů na pevném disku se také trochu zpomalilo.

Celkový výsledek je však vynikající a těch 4tis. nelituju. Při hledání srovnávacích testů jsem narazil na velmi komické, ale pravdivé video firmy Samsung. A to má Samsung pomalejší disky než OCZ :)

edit: nakonec jsem musel SSD reklamovat. Přišel mi cca po měsíci nový a momentálně běžím na novém kusu s Ext4 a vše no problemo.

Warning: Undefined array key "jmeno" in /data/web/virtuals/9975/virtual/www/data/str/article.php on line 87 Warning: Undefined array key "comment" in /data/web/virtuals/9975/virtual/www/data/str/article.php on line 103